Зв'язатись з нами
close

* Реєструючись ви погоджуєтесь на обробку і зберігання персональних даних

close

* Реєструючись ви погоджуєтесь на обробку і зберігання персональних даних

Соціальні послуги в ОТГ: Українська соціальна академія та Renovabis завершили піврічний проект у чотирьох областях України

Як надавати якісні соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах? З чого потрібно розпочати, аби налагодити у громаді процес, яким раніше займалися органи державної влади? Як знайти додаткові кошти для того, аби соціальними послугами у громаді забезпечити усіх, хто цього потребує? – Це і багато іншого протягом шести місяців вивчали 80 учасників проекту «Соціальні послуги в об’єднаних територіальних громадах».

Проект реалізували Факультет наук про здоровʼя УКУ та Українська соціальна академія за фінансової підтримки міжнародного фонду Renovabis. Навчання для учасників програми було безкоштовним.

За словами декана Факультету наук про здоров’я УКУ Світлани Стельмах, сучасна система соціальних послуг повинна відповідати потребам громадян і орієнтуватися на покращення якості їхнього життя.
«Якісне надання соціальних послуг сприяє незалежності та стійкості найуразливіших верств громади. Саме тому у кожній громаді потрібно організовувати ефективний соціальний захист. І це не лише гарантовані державою соціальні виплати, а насамперед розвинену мережу соціальних послуг, що надаються з урахуванням особливостей і потреб різних категорій клієнтів», – зазначає Світлана Стельмах.

В Українській соціальній академії переконані, що такі проекти якісно покращать життя не лише отримувачів соціальних послуг, а й усієї громади загалом.
«Реалізуючи цей проект, ми комплексно підійшли до навчання тих, хто за ці соціальні послуги відповідальний. Ми навчали не лише представників ОТГ, а й тренерів, які у подальшому вже будуть навчати представників тих громад, що у нашому пілотному проекті участі не взяли. Тобто, ми запустили цей навчальний процес на майбутнє», – розповідає менеджерка програм Академії Христина Гарбуз.

Крім того,  за її словами під час навчання представники ОТГ готували власні проекти надання соціальних послуг у їхніх громадах і мали можливість почути відгуки від тренерів та покращити такі проекти.
«Наше завдання було ознайомити учасників із найкращими світовими практиками і підходами, а вони вже пристосовували їх під потреби конкретної громади. Кожна громада має унікальні потреби в залежності від тих соціальних груп, з яких вона складається. Є громади, де велика кількість людей похилого віку і там потрібно найперше потурбуватися про них, а в інших громадах є потреба зосередитись більше на іншій соціальній групі», – пояснює пані Христина.

Учасники програми кажуть, що на етапі розвитку ОТГ і налагодження процесу надання соціальних послуг, таке навчання особливо корисне.
«Тренери креативні й комунікабельні. Не думала, що може бути так цікаво слухати про надання соціальних послуг для осіб похилого віку. Виявляється, дізналася багато нового. З нетерпінням будемо чекати четвертий модуль», — коментує Світлана Пашко, директорка Вараського міського центру соціальних служб (Рівнеська область).

В Українській соціальній академії наголошують на тому, що після початку широкомасштабної російської агресії потреба у програмі лише зросла. «Тепер громади на західній Україні мають потурбуватися не лише про себе, а й про біженців, які прибули до них, втікаючи від війни. Навчання у Академії допоможе представникам громад надавати потребуючим соціальні послуги більш ефективно», – розповідає директор та член правління Академії Сергій Олійник.

До навчальних модулів програми, для кожної групи – представників ОТГ і майбутніх тренерів, були залучені викладачі Українського католицького університету. Впродовж навчання основна увага була зосереджена на методології вивчення потреб у соціальних послугах конкретної громади, а відтак планування і організації їхнього надання, а також залучення додаткових коштів для кращої реалізації соціальних проектів.

В Академії переконані, що важливу роль у наданні соціальних послуг можуть відіграти не лише органи місцевої влади, а й представники громадських організацій та соціальні підприємці.
«Нам важливо, щоб у органів місцевої влади було усвідомлення того, що якісні соціальні послуги можливі лише за співпраці усіх стейкхолдерів. Саме залучення громадських організацій і соціальних підприємців зробить процес надання соціальних послуг максимально ефективним», – додає Сергій Олійник.

В Академії наголошують, що розвиток соціального підприємництва в громаді також можливість залучити в ОТГ додаткові кошти через сплату податків, а для підприємців це спосіб внести свій вклад у розвиток громади, в якій вони живуть і працюють.