Контакти Зв'язатись з нами
06.12 Стаття

Проблеми соціального підприємництва в Україні

Соціальне підприємництво стає все актуальнішим в Україні. Воно має багато переваг у вирішення соціальних проблем,  сприяє розвитку економіки, залучає людей з особливими потребами, активізує громади, знижує навантаження на місцеві бюджети. Та попри позитивну тенденцію, соціальне підприємництво в Україні стикається з багатьма проблемами.

  Однією з проблем є неоднозначне розуміння соціального підприємництва. Серед головних ознак які враховуються для визначення соціального підприємництва є пріоритетність соціальної мети, реінвестування прибутку, інноваційність та прозорість фінансування. Соціальне підприємництво – це бізнес зі змішаною цінністю. Коли в компанії поєднуються бізнесова діяльність та суспільна важливість – тоді це підприємство соціальне. Якщо вся діяльність спрямована тільки на отримання прибутку – це класичний бізнес. Часто також соціальне підприємництво плутають із благодійністю. Проте соціальний бізнес сам заробляє кошти на вирішення проблеми, а не шукає зовнішні джерела фінансування. Концепція соціального підприємництва унікальна тим, вона дозволяє вирішувати проблеми суспільства і заробляти.

   Друга проблема – неясність критеріїв виявлення соціальних підприємців. Кого можна вважати соціальним підприємцем? Адже можна мати бізнес і частину прибутку віддавати на благодійність – чи може такий бізнес називатися соціальним? Або одним із завдань діяльності соціального підприємця є забезпечення зайнятості громадян, які перебувають в важкій життєвій ситуації. Проте не існує критеріїв, які б чітко описувати цю ситуацію.

   Ще одна проблема – розробка закону про соціальне підприємництво. В Україні відсутній закон, який би регулював діяльність соціальних підприємців. Спроби легалізувати соціальне підприємництво поки зазнали невдач. Були 2 спроби внести законопроект «Про соціальні підприємства» народним депутатом Олександром Фельманом. Законопроект мав впроваджувати правові умови створення соціальних підприємств та державне сприяння їх діяльності. Фельман пропонував створити Міжвідомчу комісію з питань підтримки соціальних підприємств, яка б визначала статус «соціальності» того чи іншого підприємства та його відповідність умовам на отримання податкових пільг. Проте комітет ВР з податкової політики відхилив законопроект. Зараз він знаходиться на допрацюванні у Верховній Раді.

   З цього випливає наступна проблема: відсутність у держави концепції соціального підприємництва. Ефективні зміни потребують системного підходу. А в Україні бракує стратегічного бачення вирішення гострих соціальних проблем у регіонах. Це утруднює розвиток соціального підприємництва на місцях, пошук фінансування та підтримки. Ще однією з проблем соціального підприємництва в Україні є уявлення   людей про те, що вирішувати соціальні проблеми повинна держава.

  Перешкодою розвиткові соціального підприємництва є нерозуміння потрібності взаємодії бізнесу із соціальними підприємцями. Також проблемою є низький рівень розуміння у населення поняття соціального підприємництва, відсутність уміння управління бізнесом у спеціалістів соціальної сфери, недостатнє розуміння владою, бізнесом і громадськістю тих переваг, які надає розвиток соціального підприємництва. Через це соціальним підприємствам потрібно не тільки розробляти ефективну модель соціального підприємства, а приносити в суспільство нову культуру для вирішення соціальних проблем.

  Над цим завданням власне працює і Українська соціальна академія. Вона відіграє роль комплексної інфраструктури, через яку учасники програм мають можливість отримати доступ до знань, міжнародного досвіду, інвесторів та інших підприємців. УСА намагається впроваджувати в Україні нову культуру соціального підприємництва, виховувати молодих лідерів та агентів змін. Зокрема на Програмі соціального підприємництва можна навчитись як реалізовувати свої  ідеї соціального бізнесу, залучитись підтримкою ментора та мати можливість знайти інвестиції. Навчальні програми уже відбувались в Маріуполі, Тернополі, Києві, Івано-Франківську, Луцьку та Сумах. Зараз триває голосування за найкращий проект соціального підприємництва з останньої Програми. Також в академії можна навчитись впроваджувати соціальні інновації у своїх організаціях. Для цього є програма “Менеджмент соціальних інновацій”.

Тому в Україні є всі перспективи розвитку соціального підприємства та можливості, для того щоб стати успішним соціальним бізнесменом.

Останні новини

Київ Програма Стаття 05.02.18
Social Impact Award: проекти, які змінюють світ на краще

У лютому, вперше в Україні, розпочне свою роботу міжнародна освітня програма та конкурс для молодих соціальних підприємців Social Impact Award. Це міжнародна програма з розвитку соціального підприємництва для молоді, яка проходить одночасно в 20 країнах світу. Оператором програми в Україні є Українська соціальна академія. SIA є річною програмою, куди входить освітній цикл і конкурс проектів в сфері соціального підприємництва на отримання стипендій. Фіналісти конкурсу обираються журі на основі поданих заявок і візьмуть безкоштовну участь в 3-х місячній інкубаційній програмі, де разом з експертами та наставниками будуть працювати над реалізацією бізнес-плану. 3 найкращі проекти за результатами інкубаційної програми ...

Детальніше
Київ 01.02.18
Шукаємо Інтерна на програму Social Impact Award Ukraine

Українська Соціальна Академія запрошує до співпраці Інтерна у міжнародну програму розвитку соціального підприємництва Social Impact Award. Вимоги до кандидатів: досвід SMM; досвід у підготовці та редагуванні текстів для публікації; досвід роботи з візуальними редакторами і навики дизайну; досвід роботи з контекстною рекламою, просування у соціальних мережах; базові навички відеозйомки і монтажу; вміння працювати самостійно та у команді; вільне володіня українською, англійською та російською мовами; відмінні організаційні навички; відмінні навички з усної та письмової комунікації; досвід роботи у громадському секторі вітається; уміння працювати в умовах дедлайнів; зацікавленість у темі соціального підприємництва та соціальних інновацій. Ключові завдання Інтерна: публікація на web сайті та Fb сторінці SIA Ukraine унікального контенту; просування сторінки SIA в соціальних мережах, залучення нової аудиторії; підготовка ...

Детальніше
Стаття 30.12.17
Українська соціальна академія: підсумки великих змін

Результат – це не те, скільки часу ви працюєте, а те що з цього виходить. Українська соціальна академія вимірює свої результати кількістю успішних проектів, та кількістю людей, які здобули нові знання та навички і відповідно здійснюють позитивний вплив на суспільство. 2017 рік був активний на події, внутрішні трансформації і розвиток. Позаду 5 масштабних проектів, безліч коротких семінарів, декілька міжнародних шкіл, сотні людей, які здобули неоціненний досвід та корисні знання. За цим стоїть багато годин напруженої праці, гострих дискусій, сотні об’їжджених кілометрів, обдзвонених телефонних номерів, тисячі переписаних букв і чимало перечитаних книг. Все вчить нас зростати, гуртувати людей, ...

Детальніше
Всі новини