Контакти Зв'язатись з нами
06.12 Стаття

Проблеми соціального підприємництва в Україні

Соціальне підприємництво стає все актуальнішим в Україні. Воно має багато переваг у вирішення соціальних проблем,  сприяє розвитку економіки, залучає людей з особливими потребами, активізує громади, знижує навантаження на місцеві бюджети. Та попри позитивну тенденцію, соціальне підприємництво в Україні стикається з багатьма проблемами.

  Однією з проблем є неоднозначне розуміння соціального підприємництва. Серед головних ознак які враховуються для визначення соціального підприємництва є пріоритетність соціальної мети, реінвестування прибутку, інноваційність та прозорість фінансування. Соціальне підприємництво – це бізнес зі змішаною цінністю. Коли в компанії поєднуються бізнесова діяльність та суспільна важливість – тоді це підприємство соціальне. Якщо вся діяльність спрямована тільки на отримання прибутку – це класичний бізнес. Часто також соціальне підприємництво плутають із благодійністю. Проте соціальний бізнес сам заробляє кошти на вирішення проблеми, а не шукає зовнішні джерела фінансування. Концепція соціального підприємництва унікальна тим, вона дозволяє вирішувати проблеми суспільства і заробляти.

   Друга проблема – неясність критеріїв виявлення соціальних підприємців. Кого можна вважати соціальним підприємцем? Адже можна мати бізнес і частину прибутку віддавати на благодійність – чи може такий бізнес називатися соціальним? Або одним із завдань діяльності соціального підприємця є забезпечення зайнятості громадян, які перебувають в важкій життєвій ситуації. Проте не існує критеріїв, які б чітко описувати цю ситуацію.

   Ще одна проблема – розробка закону про соціальне підприємництво. В Україні відсутній закон, який би регулював діяльність соціальних підприємців. Спроби легалізувати соціальне підприємництво поки зазнали невдач. Були 2 спроби внести законопроект «Про соціальні підприємства» народним депутатом Олександром Фельманом. Законопроект мав впроваджувати правові умови створення соціальних підприємств та державне сприяння їх діяльності. Фельман пропонував створити Міжвідомчу комісію з питань підтримки соціальних підприємств, яка б визначала статус «соціальності» того чи іншого підприємства та його відповідність умовам на отримання податкових пільг. Проте комітет ВР з податкової політики відхилив законопроект. Зараз він знаходиться на допрацюванні у Верховній Раді.

   З цього випливає наступна проблема: відсутність у держави концепції соціального підприємництва. Ефективні зміни потребують системного підходу. А в Україні бракує стратегічного бачення вирішення гострих соціальних проблем у регіонах. Це утруднює розвиток соціального підприємництва на місцях, пошук фінансування та підтримки. Ще однією з проблем соціального підприємництва в Україні є уявлення   людей про те, що вирішувати соціальні проблеми повинна держава.

  Перешкодою розвиткові соціального підприємництва є нерозуміння потрібності взаємодії бізнесу із соціальними підприємцями. Також проблемою є низький рівень розуміння у населення поняття соціального підприємництва, відсутність уміння управління бізнесом у спеціалістів соціальної сфери, недостатнє розуміння владою, бізнесом і громадськістю тих переваг, які надає розвиток соціального підприємництва. Через це соціальним підприємствам потрібно не тільки розробляти ефективну модель соціального підприємства, а приносити в суспільство нову культуру для вирішення соціальних проблем.

  Над цим завданням власне працює і Українська соціальна академія. Вона відіграє роль комплексної інфраструктури, через яку учасники програм мають можливість отримати доступ до знань, міжнародного досвіду, інвесторів та інших підприємців. УСА намагається впроваджувати в Україні нову культуру соціального підприємництва, виховувати молодих лідерів та агентів змін. Зокрема на Програмі соціального підприємництва можна навчитись як реалізовувати свої  ідеї соціального бізнесу, залучитись підтримкою ментора та мати можливість знайти інвестиції. Навчальні програми уже відбувались в Маріуполі, Тернополі, Києві, Івано-Франківську, Луцьку та Сумах. Зараз триває голосування за найкращий проект соціального підприємництва з останньої Програми. Також в академії можна навчитись впроваджувати соціальні інновації у своїх організаціях. Для цього є програма “Менеджмент соціальних інновацій”.

Тому в Україні є всі перспективи розвитку соціального підприємства та можливості, для того щоб стати успішним соціальним бізнесменом.

Останні новини

Київ Програма школа соціального підприємництва 16.07.18
10 особливостей літньої школи інновацій та соціального підприємництва: підсумки роботи

В Українській соціальній академії в рамках інкубаційної програми завершилася літня школа інновацій та соціального підприємництва. Протягом одного тижня молодь з усієї країни працювала над вдосконаленням ідей своїх соціальних проектів. Цьогоріч, учасниками літньої школи стали фіналісти першого етапу міжнародного конкурсу Social Impact Award та успішні випускники інших програм та конкурсів Української соціальної академії. Ми підвели підсумки літньої школи та сформулювали ключові меседжі того, яку користь вона дала нашим учасникам та що молоді інноватори змогли навчитися. 1. Літня школа інновацій та соціального підприємництва — це про можливості. Передусім, можливості саморозвитку, здобуття нового досвіду та знань, яких часто не вистачає ...

Детальніше
Київ 06.07.18
Молоді інноватори з усієї країни 3 місяці працюватимуть над запуском своїх соціальних бізнесів

Українська соціальна академія оголошує про запуск літньої інкубаційної програми з підтримки та розвитку соціального підприємництва. Успішні випускники навчальних програм академії, молоді інноватори разом із кращими експертами України в галузі маркетингу, комунікацій, HR, фінансів і проектного менеджменту працюватимуть заради досягнення єдиної цілі – запуску соціальних бізнесів. 3-місячна інкубаційна програма націлена на складання індивідуального плану розвитку проектів, експертно-менторську підтримку та творення спільноти лідерів у соціальній сфері. Цьогоріч, можливість навчатися на інкубаційній програмі отримали переможці освітніх програм та конкурсів Української соціальної академії, а також 15 фіналістів міжнародного конкурсу Social Impact Award, який академія вперше впроваджує в Україні. Разом учасники працюватимуть над реалізацією власних ...

Детальніше
Київ Програма школа соціального підприємництва 27.06.18
Всеукраїнський форум “День соціального підприємця”

26 червня 2018 року в Українській Соціальній Академії відбувся Всеукраїнський форум “День соціального підприємця”, приурочений до Міжнародного дня соціального підприємництва. На захід завітали представники громадського сектору України, соціальні підприємці, активісти та усі небайдужі громадяни, які поділяють цінності ведення соціального бізнесу. Зустріч проходила у форматі публічних виступів та панельних дискусій, що дало змогу побудувати якісний діалог між представниками різних секторів суспільства та слугувала майданчиком для обговорення реалій та перспектив розвитку соціальної сфери. Форум розпочав керівник Української Соціальної Академії – Михайло Мельник зі вступною презентацією “Хто такий соціальний підприємець та як працює соціальний бізнес”. Під час виступу він зазначив, що немає єдиного уніфікованого визначення ...

Детальніше
Всі новини