Контакти Зв'язатись з нами
06.12 Стаття

Проблеми соціального підприємництва в Україні

Соціальне підприємництво стає все актуальнішим в Україні. Воно має багато переваг у вирішення соціальних проблем,  сприяє розвитку економіки, залучає людей з особливими потребами, активізує громади, знижує навантаження на місцеві бюджети. Та попри позитивну тенденцію, соціальне підприємництво в Україні стикається з багатьма проблемами.

  Однією з проблем є неоднозначне розуміння соціального підприємництва. Серед головних ознак які враховуються для визначення соціального підприємництва є пріоритетність соціальної мети, реінвестування прибутку, інноваційність та прозорість фінансування. Соціальне підприємництво – це бізнес зі змішаною цінністю. Коли в компанії поєднуються бізнесова діяльність та суспільна важливість – тоді це підприємство соціальне. Якщо вся діяльність спрямована тільки на отримання прибутку – це класичний бізнес. Часто також соціальне підприємництво плутають із благодійністю. Проте соціальний бізнес сам заробляє кошти на вирішення проблеми, а не шукає зовнішні джерела фінансування. Концепція соціального підприємництва унікальна тим, вона дозволяє вирішувати проблеми суспільства і заробляти.

   Друга проблема – неясність критеріїв виявлення соціальних підприємців. Кого можна вважати соціальним підприємцем? Адже можна мати бізнес і частину прибутку віддавати на благодійність – чи може такий бізнес називатися соціальним? Або одним із завдань діяльності соціального підприємця є забезпечення зайнятості громадян, які перебувають в важкій життєвій ситуації. Проте не існує критеріїв, які б чітко описувати цю ситуацію.

   Ще одна проблема – розробка закону про соціальне підприємництво. В Україні відсутній закон, який би регулював діяльність соціальних підприємців. Спроби легалізувати соціальне підприємництво поки зазнали невдач. Були 2 спроби внести законопроект «Про соціальні підприємства» народним депутатом Олександром Фельманом. Законопроект мав впроваджувати правові умови створення соціальних підприємств та державне сприяння їх діяльності. Фельман пропонував створити Міжвідомчу комісію з питань підтримки соціальних підприємств, яка б визначала статус «соціальності» того чи іншого підприємства та його відповідність умовам на отримання податкових пільг. Проте комітет ВР з податкової політики відхилив законопроект. Зараз він знаходиться на допрацюванні у Верховній Раді.

   З цього випливає наступна проблема: відсутність у держави концепції соціального підприємництва. Ефективні зміни потребують системного підходу. А в Україні бракує стратегічного бачення вирішення гострих соціальних проблем у регіонах. Це утруднює розвиток соціального підприємництва на місцях, пошук фінансування та підтримки. Ще однією з проблем соціального підприємництва в Україні є уявлення   людей про те, що вирішувати соціальні проблеми повинна держава.

  Перешкодою розвиткові соціального підприємництва є нерозуміння потрібності взаємодії бізнесу із соціальними підприємцями. Також проблемою є низький рівень розуміння у населення поняття соціального підприємництва, відсутність уміння управління бізнесом у спеціалістів соціальної сфери, недостатнє розуміння владою, бізнесом і громадськістю тих переваг, які надає розвиток соціального підприємництва. Через це соціальним підприємствам потрібно не тільки розробляти ефективну модель соціального підприємства, а приносити в суспільство нову культуру для вирішення соціальних проблем.

  Над цим завданням власне працює і Українська соціальна академія. Вона відіграє роль комплексної інфраструктури, через яку учасники програм мають можливість отримати доступ до знань, міжнародного досвіду, інвесторів та інших підприємців. УСА намагається впроваджувати в Україні нову культуру соціального підприємництва, виховувати молодих лідерів та агентів змін. Зокрема на Програмі соціального підприємництва можна навчитись як реалізовувати свої  ідеї соціального бізнесу, залучитись підтримкою ментора та мати можливість знайти інвестиції. Навчальні програми уже відбувались в Маріуполі, Тернополі, Києві, Івано-Франківську, Луцьку та Сумах. Зараз триває голосування за найкращий проект соціального підприємництва з останньої Програми. Також в академії можна навчитись впроваджувати соціальні інновації у своїх організаціях. Для цього є програма “Менеджмент соціальних інновацій”.

Тому в Україні є всі перспективи розвитку соціального підприємства та можливості, для того щоб стати успішним соціальним бізнесменом.

Останні новини

Стаття 13.12.17
7 соціальних інновацій які змінили світ

1. The Open University – відкритий університет, в якому можна вчитись дистанційно. Заснований у 1969 р. у Великій Британії. Він дає можливість здобувати освіту всім охочим незалежно від статків та віку. Модель відкритого навчання зробила освіту доступнішою та різноманітнішою у всьому світі. 2. Fair trade (Справедлива торгівля) – громадський рух, який відстоює справедливі стандарти торгівлі, захищає права виробників у країнах, які розвиваються. Почав діяльність у Великій Британії та США в 1940-1980-х роках, і наданий час поширюється по всьому світі. 3. Greenpeace – міжнародна природоохоронна організація, заснована у 1971 році у Ванкувері (Канада). Її діяльність полягає у ...

Детальніше
Стаття 13.12.17
Соціальне підприємництво. Місія – зробити світ кращим

Для того щоб ідея соціального підприємництва перетворилася в реальну соціальну можливість, вона має мати потенціал до створення соціальної цінності для цільової аудиторії. Виділяють п’ять критеріїв для оцінки ціннісного потенціалу соціального підприємництва: соціальна потреба, відповідність до Місії підприємства, досяжний вплив, соціальний повернення на інвестиції та підтримка спільноти. По-перше, ідея повинна відповідати реальній соціальній потребі. Одним зі способів, щоб її сформувати – провести опитування серед потенційної цільової аудиторії. Відповіді можуть показати, чи варто розвивати цю ідею чи ні. Однак варто врахувати, що реакція аудиторії на ціннісну пропозицію може бути спотворена. Щоб отримати більш точні дані варто опитати співробітників ...

Детальніше
Тернопіль 11.12.17
Семінар організаційного розвитку в Тернополі

В Тернополі відбувся семінар організаційного розвитку для учасників Програми соціального підприємництва. В рамках навчання вони дізнавались як бути ефективними соціальними бізнесменами, отримали інструменти для того, щоб скласти стратегію розвитку своєї організації і зменшувати помилки у своїй діяльності. Учасники вчились покроково будувати свій бізнес, правильно оцінювати ризики та ефективно співпрацювати з людьми. Операційний директор УСА др. Михайло Мельник розповів як успішні компанії здійснюють стрибок від “хорошого” до “величного” підприємства, спробував заглянути в майбутнє, проаналізувавши сучасні тенденції розвитку бізнес-організацій, а також поділився з учасниками ефективними інструментами організаційного управління. Розказав, хто такі лідери рівня та про те, що не треба робити у розвитку свого ...

Детальніше
Всі новини