Контакти Зв'язатись з нами
06.12 Стаття

Проблеми соціального підприємництва в Україні

Соціальне підприємництво стає все актуальнішим в Україні. Воно має багато переваг у вирішення соціальних проблем,  сприяє розвитку економіки, залучає людей з особливими потребами, активізує громади, знижує навантаження на місцеві бюджети. Та попри позитивну тенденцію, соціальне підприємництво в Україні стикається з багатьма проблемами.

  Однією з проблем є неоднозначне розуміння соціального підприємництва. Серед головних ознак які враховуються для визначення соціального підприємництва є пріоритетність соціальної мети, реінвестування прибутку, інноваційність та прозорість фінансування. Соціальне підприємництво – це бізнес зі змішаною цінністю. Коли в компанії поєднуються бізнесова діяльність та суспільна важливість – тоді це підприємство соціальне. Якщо вся діяльність спрямована тільки на отримання прибутку – це класичний бізнес. Часто також соціальне підприємництво плутають із благодійністю. Проте соціальний бізнес сам заробляє кошти на вирішення проблеми, а не шукає зовнішні джерела фінансування. Концепція соціального підприємництва унікальна тим, вона дозволяє вирішувати проблеми суспільства і заробляти.

   Друга проблема – неясність критеріїв виявлення соціальних підприємців. Кого можна вважати соціальним підприємцем? Адже можна мати бізнес і частину прибутку віддавати на благодійність – чи може такий бізнес називатися соціальним? Або одним із завдань діяльності соціального підприємця є забезпечення зайнятості громадян, які перебувають в важкій життєвій ситуації. Проте не існує критеріїв, які б чітко описувати цю ситуацію.

   Ще одна проблема – розробка закону про соціальне підприємництво. В Україні відсутній закон, який би регулював діяльність соціальних підприємців. Спроби легалізувати соціальне підприємництво поки зазнали невдач. Були 2 спроби внести законопроект «Про соціальні підприємства» народним депутатом Олександром Фельманом. Законопроект мав впроваджувати правові умови створення соціальних підприємств та державне сприяння їх діяльності. Фельман пропонував створити Міжвідомчу комісію з питань підтримки соціальних підприємств, яка б визначала статус «соціальності» того чи іншого підприємства та його відповідність умовам на отримання податкових пільг. Проте комітет ВР з податкової політики відхилив законопроект. Зараз він знаходиться на допрацюванні у Верховній Раді.

   З цього випливає наступна проблема: відсутність у держави концепції соціального підприємництва. Ефективні зміни потребують системного підходу. А в Україні бракує стратегічного бачення вирішення гострих соціальних проблем у регіонах. Це утруднює розвиток соціального підприємництва на місцях, пошук фінансування та підтримки. Ще однією з проблем соціального підприємництва в Україні є уявлення   людей про те, що вирішувати соціальні проблеми повинна держава.

  Перешкодою розвиткові соціального підприємництва є нерозуміння потрібності взаємодії бізнесу із соціальними підприємцями. Також проблемою є низький рівень розуміння у населення поняття соціального підприємництва, відсутність уміння управління бізнесом у спеціалістів соціальної сфери, недостатнє розуміння владою, бізнесом і громадськістю тих переваг, які надає розвиток соціального підприємництва. Через це соціальним підприємствам потрібно не тільки розробляти ефективну модель соціального підприємства, а приносити в суспільство нову культуру для вирішення соціальних проблем.

  Над цим завданням власне працює і Українська соціальна академія. Вона відіграє роль комплексної інфраструктури, через яку учасники програм мають можливість отримати доступ до знань, міжнародного досвіду, інвесторів та інших підприємців. УСА намагається впроваджувати в Україні нову культуру соціального підприємництва, виховувати молодих лідерів та агентів змін. Зокрема на Програмі соціального підприємництва можна навчитись як реалізовувати свої  ідеї соціального бізнесу, залучитись підтримкою ментора та мати можливість знайти інвестиції. Навчальні програми уже відбувались в Маріуполі, Тернополі, Києві, Івано-Франківську, Луцьку та Сумах. Зараз триває голосування за найкращий проект соціального підприємництва з останньої Програми. Також в академії можна навчитись впроваджувати соціальні інновації у своїх організаціях. Для цього є програма “Менеджмент соціальних інновацій”.

Тому в Україні є всі перспективи розвитку соціального підприємства та можливості, для того щоб стати успішним соціальним бізнесменом.

Останні новини

Програма 14.11.18
SIA Summit у Грузії зібрав понад 150 учасників з усього світу

10 листопада завершився Social Impact Award International Summit з соціального підприємництва. Молоді соціальні інноватори з 20+ країн Європи, Африки та Азії зустрілися у грузинській столиці Тбілісі для обміну досвідом та знаннями про кращі соціальні ініціативи 2018 року. Наступного року, SIA Summit відбудеться…в УКРАЇНІ. Українська Соціальна Академія за підтримки міжнародної спільноти, виступить організатором цього масштабного дійства та стане центром для зібрання молодих соціальних інноваторів з усього світу. Учасники заходу – переможці найвпливовіших проектів міжнародного конкурсу SIA, які націлені на вирішення суспільних проблем у сфері екології, культури, освіти, охорони здоров’я, подолання бідності, безробіття молоді, міграції тощо. Представити Україну ...

Детальніше
Суми 21.10.18
В СУМАХ СТАРТУВАЛА ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНОГО ПІДПРИЄМНИЦТВА ДЛЯ БІЙЦІВ АТО ТА ЧЛЕНІВ ЇХНІХ СІМЕЙ

19-20 жовтня, в Сумах пройшов перший модуль Програми соціального підприємництва для бійців АТО та членів їхніх сімей. Тема модуля – «Вступ до соціального підприємництва», впродовж якого учасники Програми отримали фахові знання про соціальне підприємництво та презентували свої бізнес-ідеї. Юрій Манджос – викладач Програми, випускник Української Соціальної Академії та засновник соціального бізнес-проекту «33%» на прикладі власного інтернет-магазину футболок розповідав як перетворити ідею в соціальний бізнес. «Займатися соціальним підприємництвом не тільки цікаво, але ще і корисно. Адже Ви допомагаєте вирішувати якісь проблеми суспільства. Наприклад, мій проект «33%» звертає увагу людей до існуючих проблем та залучає їх до вирішення цих проблем, ...

Детальніше
Кам'янець-Подільський 15.10.18
Другий модуль програми соціального підприємництва для бійців АТО та членів їхніх сімей в Кам’янці-Подільському

13-14 жовтня в Кам’янці-Подільському в Центрі допомоги Кам’янчанам- учасникам АТО» ветерани слухали другий модуль Програми соціального підприємництва для бійців АТО та членів їх сімей, організатором якої є Українська соціальна академія (УСА). Тема другого модуля – «Персональне лідерство. Психологія підприємницького мислення». Програма покликана допомогти  ветеранам відкрити власну справу та     зробити крок до нових можливостей у мирному житті. В рамках навчання учасники здобудуть необхідні знання, щоб реалізувати свої здібності та розпочати власний бізнес. Викладачі програми Мотильов Данило – чинний боєць АТО, фахівець з лідерства. Кльова Тетяна – художниця-дизайнерка, засновниця бренду сумок ручної роботи. Контактні дані ...

Детальніше
Всі новини