Контакти Зв'язатись з нами
26.07 Стаття

Нові перспективи для кооперативів і соціального підприємництва в умовах кризи

Ще до недавнього часу вважалось, що традиційними і домінуючими моделями в економіці  є підприємства for-profit. Відповідно, кооперативам та іншим підприємствам соціального спрямування була надана роль неповноцінних, створених для осіб, відкинутих капіталістичною системою.

Хоча, натуральним методом введення господарства вважається кооперативний і до XVIII століття не існувало жодних капіталістичних підприємств. Що ж призвело до змін? У праці відомого філософа Томаса Гоббса (1751, “Leviatano”), були викладені принципи, які лягли в основу капіталізму і залишались дієвими до недавнього часу: “Uomo uomini lupus” (людина людині вовк), “mors tua – vita mia” (твоя смерть – моє життя). Ці принципи заклали основи боротьби, але не спортивної, де перемагає найкращий, а в сенсі ліквідування супротивника. В економіці це означає, що один здобуває все  у випадку, коли інший все втрачає.

Після Промислової Революції, в кризовий період, коли держава і капіталістичні підприємства були неспроможними задовільнити нові потреби, були створенні кооперативи для покращення важкого і незахищеного становища робітничого класу (1844, Англія. Рочдейль).

В Україні кооперативи теж з’явились в умовах кризи і бездержавності, поділу країни між Австро-Угорською і Російською імперіями. Економіко-соціальне становище українців було важким: колоніальне становище, відсутність нації у комерційній сфері та на керівних посадах, міграційні процеси, панування іноземного капіталу. В цих умовах кооперативи взяли на себе роль, яку б мала виконувати держава: будували школи, лікарні, бібліотеки, проводили навчальні курси, опікувались бідними і сиротами, забезпечували роботою сільське населення, розвивали місцеві території і національну економіку.

Криза… Чим же відрізняється теперішня глобальна криза від попередніх? Перш за все, вона характеризується значним розділенням економіки від суспільства, економіки від демократії, економіки від етики, капіталів від роботи. Капіталістична модель економіки призвела до великих нерівностей між населенням: 1% найбагатшого населення володіє тим же об’ємом статків, що і інші 99%; на 10% заможного населення припадає 55% всього світового споживання. І цей факт аж ніяк не можна назвати природнім. Питання нерівності – це не лише етична проблема, але і сигнал про несправність економічної системи (коли одна частина нарощує багатство, інша нарощує борги).

Чому кооперативи та соціальні підприємства можуть бути прекрасною альтернативою в умовах кризи?

1        Кооперативи є не лише альтернативним теоретичним потенціалом, який протиставляється капіталістичній системі, але й реальністю. Емпіричні дані підтверджують про домінування у деяких випадках кооперативної моделі: в Європі сільськогосподарські кооперативи займають частку 60% агросектору, кредитні – 20% банківського, страховий кооперативний сектор – 25%. Зросла їх роль також у нових сферах (соціальні кооперативи, кооперативи громад, альтернативної енергії тощо).

2        Кооперативи є інноваційними підприємствами, і дали поштовх відкриттям у підприємницькій практиці: зближення між виробником і споживачем, відповідальне і органічне споживання, розвиток місцевих громад. Вони краще ніж традиційні підприємства сприяють збереженню робочих місць і рівня зайнятості. Таким чином, в період скорочення чисельності працівників на підприємствах – кількість членів у кооперативах зростає.

3        У кризовий період відбувається скорочення державою перш за все соціальних виплат. Досвід кооперативів підтвердив можливість побудови нової моделі соціального забезпечення, що не базується на державному втручанні. Сектор медицини, забезпечення незахищених верств населення, охорони здоров’я, освіти і культури дає широкі можливості для розвитку соціальних кооперативів та соціальних підприємств, через непривабливість даної сфери для тих інституцій, метою діяльності яких є лише отримання прибутку.

4        Глобалізація надає підприємствам не лише економічної влади, але і влади в організації суспільства: держави часто є  пов’язані з мультинаціональними компаніями і їхній суверенітет обумовлений поведінкою цих компаній, тобто політика стала залежною від економіки. Кооперативи в цьому випадку можуть бути інструментом захисту національної економіки.

5        Спільної мети в підприємстві капіталістичного типу немає. Тому що власники прагнуть максимізувати свій дохід, а працівники отримати вищу заробітню плату. Спільними є лише засоби виробництва. В соціальних підприємствах, включаючи і кооперативи є спільна кінцева мета: покращити становище своїх членів, території чи громади, в межах якого підприємство працює.

6        Принципи кооперації дають можливість зайнятості і розвитку громад. Кооперативи є громадськими організаціями, відкритими для всіх осіб, без дискримінації, що є важливим чинником у боротьби з безробіттям. Вони є також демократичними організаціями, контрольованими своїми членами, що може бути хорошим методом для створення демократії. Відомо, що в політиці, демократія – це влада народу, те саме має стосуватись і економіки та підприємств зокрема, де в керуванні беруть участь усі працівники.

7      Сучасна епоха характеризується споживацтвом. В державі нас розглядають перш за все не як громадян, а як споживачів і користувачів. Цей механізм порушився із кризою і має бути переосмисленим з точки зору відповідальності і сталого розвитку. Наступні принципи кооперації: участь членів в економічній діяльності; освіта, професійна підготовка; співпраця між кооперативами; турбота про громади допомагають розвивати активних громадян, здатних брати долю в свої руки, а не чекати допомоги від держави.

Підтверджено, що для подолання економічної кризи потрібна множинність форм підприємств, тому кооперативи та підприємства соціального спрямування є фундаментальною частиною цього плюралізму і для формування соціально-орієнтованої економіки в кризовий і посткризовий період мають великий потенціал.

Автор: Ольга Костюк

Останні новини

Київ Програма Стаття 05.02.18
Social Impact Award: проекти, які змінюють світ на краще

У лютому, вперше в Україні, розпочне свою роботу міжнародна освітня програма та конкурс для молодих соціальних підприємців Social Impact Award. Це міжнародна програма з розвитку соціального підприємництва для молоді, яка проходить одночасно в 20 країнах світу. Оператором програми в Україні є Українська соціальна академія. SIA є річною програмою, куди входить освітній цикл і конкурс проектів в сфері соціального підприємництва на отримання стипендій. Фіналісти конкурсу обираються журі на основі поданих заявок і візьмуть безкоштовну участь в 3-х місячній інкубаційній програмі, де разом з експертами та наставниками будуть працювати над реалізацією бізнес-плану. 3 найкращі проекти за результатами інкубаційної програми ...

Детальніше
Київ 01.02.18
Шукаємо Інтерна на програму Social Impact Award Ukraine

Українська Соціальна Академія запрошує до співпраці Інтерна у міжнародну програму розвитку соціального підприємництва Social Impact Award. Вимоги до кандидатів: досвід SMM; досвід у підготовці та редагуванні текстів для публікації; досвід роботи з візуальними редакторами і навики дизайну; досвід роботи з контекстною рекламою, просування у соціальних мережах; базові навички відеозйомки і монтажу; вміння працювати самостійно та у команді; вільне володіня українською, англійською та російською мовами; відмінні організаційні навички; відмінні навички з усної та письмової комунікації; досвід роботи у громадському секторі вітається; уміння працювати в умовах дедлайнів; зацікавленість у темі соціального підприємництва та соціальних інновацій. Ключові завдання Інтерна: публікація на web сайті та Fb сторінці SIA Ukraine унікального контенту; просування сторінки SIA в соціальних мережах, залучення нової аудиторії; підготовка ...

Детальніше
Стаття 30.12.17
Українська соціальна академія: підсумки великих змін

Результат – це не те, скільки часу ви працюєте, а те що з цього виходить. Українська соціальна академія вимірює свої результати кількістю успішних проектів, та кількістю людей, які здобули нові знання та навички і відповідно здійснюють позитивний вплив на суспільство. 2017 рік був активний на події, внутрішні трансформації і розвиток. Позаду 5 масштабних проектів, безліч коротких семінарів, декілька міжнародних шкіл, сотні людей, які здобули неоціненний досвід та корисні знання. За цим стоїть багато годин напруженої праці, гострих дискусій, сотні об’їжджених кілометрів, обдзвонених телефонних номерів, тисячі переписаних букв і чимало перечитаних книг. Все вчить нас зростати, гуртувати людей, ...

Детальніше
Всі новини